info@putnicke-zajazdy.sk
www.putnicke-zajazdy.sk
Callcentrum - pondelok
až piatok 09:00 - 17:00
02/33 872 835
0905 872 835 (Orange)
0902 872 835 (T-mobile)
0948 872 835 (O2)
Travel.Sk s.r.o.
cestovná agentúra
Hviezdoslavovo námestie 7
811 02 Bratislava

O destinácii - Rím-Vatikán

Pútnické miesto

Rím. Hlavné mesto prenádherného Talianska. Taliansko má toho skutočne mnoho, čo môže človek navštíviť. Benátky, Pisa, Miláno...Ale nie nadarmo je práve Rím hlavným mestom Talianska a jednou z najdôležitejších metropol Európy, ba dokonca sveta. A ešte v samotnom srdci Ríma, Vatikán. Centrum katolíckej cirkvi, sídlo pápeža. Vatikán stojí na hore Vaticanus Mons, po ktorej získal aj svoj názov. Vatikán oddeľujú od Ríma hradby. Tie sa nenachádzajú len pri námestí a katedrále sv. Petra. Vatikán je malinký štát, ktorý má svoju vlastnú menu, nádražie i noviny. Rozpráva sa tu latinsky, ale aj taliansky.

Všetci vieme, že Vatikán je miesto, kde bol pochovaný apoštol Peter, a práve srdce tohto najmenšieho štátu tvorí najväčší chrám sveta, bazilika sv. Petra. Apoštol Peter bol ukrižovaný v roku 64 a postupom času k jeho hrobu prichádzalo viac a viac ľudí, čím sa toto miesto pomaly stávalo pútnickým miestom. Bazilika bola postavená na rozkaz cisára Konštantína, mnohokrát prestavovaná, ale nakoniec sa jej výstavby chopil samotný Michelangelo. Obdivovať tu môžete Pietu, Michelangelovo majstrovské dielo, ale aj Matku Božiu, ktorá drží mŕtve telo Ježiša Krista. Skutočne hodnotné práce slávneho umelca.

Pred bazilikou sv. Petra leží Námestie sv. Petra, ktoré tu nachádzame od doby pápeža Alexandra VII.. Je to dozaista jedno z najkrajších námestí sveta. Námestie tvorí 284 toskánskych stĺpov, na ktorých sa nachádzajú sochy svätých.

Vo Vatikáne nájdete skutočné umelecké skvosty, krásne kaplnky, múzeá, paláce, vatikánske záhrady, rôzne a jedinečné pamiatky. Dané múzeá sú naozaj obrovské. Hoci skutočne ide len o jedno múzeum, ktoré sa člení na niekoľko menších. Návšteva všetkých múzeí, ich izieb a sál vám môže zabrať niekoľko dní a napriek tomu, nemusíte stihnúť navštíviť všetky. Veľmi zaujímavé je určite egyptské múzeum, ktoré sa tu nachádza. Múmie, sošky panovníkov či bohov. Dozaista budete váhať, kam sa vybrať skôr.

Nesmieme nespomenúť Sixtínsku kaplnku. Tu si prídu na svoje aj neveriaci, a to hlavne umelci. Diela slávneho Michelangela ich určite nenechajú chladných. Na preslávených freskách môžeme vidieť zobrazený príbeh Adama a Evy, život Mojžiša, obetovanie Ježiša Krista, stvorenie sveta, ale rovnako aj potopu, či posledný súd. Kaplnka bola postavená na žiadosť pápeža Sixtusa IV. v 15. storočí. Okrem Michelangela sa na jej tvorbe podieľali aj iní umelci, ako napríklad Botticelli, Roselli alebo Signorelli. Práve v tejto kaplnke sa schádzajú kardináli a volia nového pápeža.

Ďalej tu máme rímske Sväté schody. Schody, po ktorých kráčal sám Ježiš. Hoci prispôsobené dnešnej dobe, ale určite veľmi hodnotné. Niečo, čo musíte naozaj vidieť. Schodov je 28. Pri nich sa zaužívala tradícia veriacich, že ich prechádzajú kolenačky, popritom sa modlia a prosia o odpustenie hriechov.

Vatikánsky alebo pápežský palác. Ide o oficiálne sídlo pápeža, ktoré tvorí viac než tisíc miestností. Nájdeme tu knižnicu, múzeá, hoci základ tvoria pápežské apartmány a kancelárie.

A vďaka tomuto všetkému je aj mesto Vatikán súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO.

Okolie

A čo navštíviť v Ríme? Koloseum!

Skutočne krvavý bod Ríma, kde pretieklo veľa krvi, vďaka mnohým bitkám, ktoré sa tu odohrali. Koloseum má tvar elipsy. V najširšom bode dosahuje 188 metrov a v najužšom 155, pričom výška externého okruhu je 50 metrov. Zaujímavý je fakt, že kapacita obecenstva sa predpokladá na takmer 80 000 ľudí. Okolo vonkajšieho prstenca sa tu nachádza stĺporadie v troch poschodiach. Ak si odmyslíme 80 pilierov, ktoré tvoria oblúkovú podstavu, sú tu štyri piliere, a sú vyznačované oddelenými stĺpmi. Avšak, zachoval sa len ten, v ktorom sedával samotný cisár. Málokto si uvedomí, že aj samotné Koloseum sa spája s kresťanstvom, a preto, ak to bude možné, nevynechajte jeho návštevu. Pretože sám pápež Benedikt XIV. zasvätil tento amfiteáter krížovej ceste. Na južnej strane Kolosea môžeme nájsť vztýčený kríž, a to na znak utrpenia a obety kresťanov, ktorí padli práve za bránami daného amfiteátra. Napriek nepeknej histórii je Koloseum jednou z najnavštevovanejších pamiatok Ríma.

Pri návšteve Ríma by ste mali určite zájsť aj na námestie Piazza di Trevi, a nepochybne ak cestujete vo dvojici ako zaľúbený pár. Nájdete tu krásnu fontánu. Čaká vás tam Fontána di Trevi, symbol mesta alebo schôdzok zamilovaných párov. Dozaista ide o jedno z najpôsobivejších miest v Ríme. Fontána má 26 metrov na výšku a 16 metrov do šírky. Fontana di Trevi nadobúda netypický vzhľad práve tým, že jej základ tvorí budova a z nej ako keby striekala fontána. Hovoríme o najväčšej barokovej fontáne v meste Rím. Bola postavená v 18. storočí na príkaz pápeža Klimenta XII.

Ak už ste v Ríme, nesmiete zabudnúť ani na námestie Piazza Colonna, kde môžete vidieť stĺp, na ktorom stojí socha cisára Marka Aurélia. Práve tu nájdete aj sídlo talianskeho premiéra nazývané Palazzo Chigi. Ocitli ste sa na správnej ulici, pretože z nej sa môžete dostať k talianskemu parlamentu. Zavedie vás tam úzka ulička a ocitnete sa na námestí Palazzo di Montecitorio. Nakoniec, ak budete pokračovať v ceste na juh, prídete k najstaršiemu chrámu Ríma známom ako Panteón. Ten stojí na námestí Piazza dela Rotonda. Stavba bola zasvätená všetkým rímskym bohom a bola vybudovaná na rozkaz cisára Agrippa. Hoci stavba čelila mnohým katastrofám, stále sa dočkala obnovy. V roku 609 bol Panteón zasvätený Panne Márii, a to na žiadosť pápeža Bonifáca IV.. V tejto architektonickej stavbe vybudovanej v štýle antiky môžeme nájsť pochovaných viacero významných osobností. Nájdete tu hrob úžasného renesančného umelca Raffaela, hrob talianskych kráľov Viktora Emanuela II. a Umberta I.. Avšak, aj pri Panteóne sa môžete pokochať fontánou. Pred Panteónom totiž stojí mramorová fontána, ktorá bola vybudovaná v roku 1578. Postavil ju architekt Giacomo della Porta. Nad fontánou sa týči obelisk z chrámu bohyne Eset, o čo sa postaral pápež Klement XI..

Nemožno vynechať ani Baziliku sv. Jána v Lateráne, ktorá je najvyššie postaveným chrámom katolíkov.

Ak oceníte našu radu, Rím určite neobeháte za jeden deň. Ak si chcete z výletu odniesť, čo najviac zážitkov a navštíviť toho, čo najviac, určite si na návštevu Ríma naplánujte aspoň 4 dni.

Dopravná dostupnosť

Vlakom z Bratislavy sa do tohto úžasného a krásneho mesta môžete dostať za necelých 17 hodín. S prestupom vo Viedni vlakom do Ríma môžete cestovať každý deň

Ak by ste sa rozhodli cestovať autom, vzdialenosť Rím – Bratislava je 1190 km, čo je približne 15 hodín.

V našej ponuke nájdete autobusové aj letecké zájazdy viacerých renomovaných slovenských cestovných kancelárií, ktoré Vám ponúknu aj kvalitný poznávací a pútnický program.