info@putnicke-zajazdy.sk
www.putnicke-zajazdy.sk
Callcentrum - pondelok
až piatok 09:00 - 17:00
02/33 872 835
0905 872 835 (Orange)
0902 872 835 (T-mobile)
0948 872 835 (O2)
Travel.Sk s.r.o.
cestovná agentúra
Hviezdoslavovo námestie 7
811 02 Bratislava

O destinácii - Santiago de Compostella

Pútnické miesto

Púť do Santiago de Compostela? Určite áno! Santiago de Compostela sa nachádza v Španielsku ako hlavné mesto autonómneho spoločenstva Galícia. Mesto patrí medzi najvýznamnejšie mestá katolíckej cirkvi, keďže sa tu nachádza Katedrála sv. Jakuba. V nej sa podľa tradície nachádzajú pozostatky svätého Jakuba, ktorý bol jedným z dvanástich apoštolov, Kristovým učeníkom. Ide o románsku stavbu. Tá bola prvýkrát prestavaná v 11. storočí po útoku moslimského vezíra. Za vrcholné dielo románskeho obdobia sa považuje brána Pórtico de Gloria. Bola zhotovená v roku 1188 majstrom Mateom. Rovnako významným je aj kadidlo, ktoré tu nájdeme. Je zavesené na kovovej konštrukcii, v minulosti ho rozhojdávali ôsmi kňazi v prednej časti kostola, so snahou vydymiť choroby, ktoré mohli priniesť mnohí pútnici. Nakoniec v krypte pod oltárom môžeme vidieť pozostatky sv. Jakuba, ktoré sú tu voľne dostupné počas celého dňa.

Na putovaní do mesta Santiago de Compostela zaručene stretnete mnoho pútnikov. Púte do tohto mesta sa uskutočňujú už od roku 951 a postupom času sa ich zúčastňuje čoraz viac ľudí. Veriacich, ale aj neveriacich, ktorí túžia po duševnom obohatení. Púte sa zúčastnil aj pápež Ján Pavol II., a to v roku 1982. Rovnako sa jej zúčastnil aj veľmi významný španielsky spisovateľ Paulo Coelho. On zdolal púť v roku 1986. Počas vašej cesty môžete navštíviť viacero kostolov a kláštorov so svätými relikviami, ktoré boli postupne vybudované. Do rúk sa vám môže dostať manuál pochádzajúci z 12. storočia, v ktorom nájdete liturgické texty, kázne a správy o zázrakoch, ktoré sa viažu na osobu sv. Jakuba. Ak sa obávate hlavne o čas, peniaze a ubytovanie, nemusíte sa báť, po ceste je vybudovaná sieť ubytovní, ktoré vám poskytnú nocľah, sprchu, ale aj kuchynku, a v mnohých prípadoch len za dobrovoľný príspevok. To sa však musíte preukázať pútnickým preukazom. Ten získate na začiatku vašej púte. Môžete sa stretnúť aj s názvom Pútnický pas. Budete v ňom mať zapísané číslo pasu, potom miesto, z ktorého ste sa na púť vybrali. Zapíše sa vám tam aj to, z ktorej krajiny pochádzate, a aký typ putovania ste si zvolili. Do preukazu si môžete rovnako zaznamenávať zážitky z ciest a zbierať pečiatky z miest, ktoré ste prešli. Po zdolaní púte dostanete určité osvedčenie, že ste sa púte skutočne zúčastnili. V podstate je to taký váš preukaz pútnického stavu. Na ceste vás budú sprevádzať žlté šípky, vďaka ktorým určite nezablúdite, alebo dokonca mušle, ktoré sa považujú za znaky pútnikov. Veľmi dobré je vopred si pozisťovať určité informácie, a už len dobré „pútnické“ topánky a poďme sa do Santiago de Compostela!

Dostupnosť

El Camiño de Santiago je Cesta svätého Jakuba alebo Cesta pútnikov. Prevažne sa takto označuje Francúzska cesta z mestečka Saint Jean Pied de Port, pretože práve ju využíva väčšina pútnikov a je z ciest najstaršia. Cesta vedie od francúzskych hraníc a môžete popri nej vidieť množstvo pamätihodností. Francúzska cesta má približne 800 km, čo predstavuje približne 32 dní, ak pôjdete optimálnym tempom, čo znamená napríklad 25km za deň. Francúzska cesta má rôzne podoby. Hornatú, kde zdolávate Pyreneje, potom prechádzate nekonečnými obilnými poľami, ktoré tvoria španielsku náhornú plošinu, a ku koncu prechádzate Galíciou, ktorá vám môže viac menej pripomínať naše Slovensko.

Do Santiaga de Compostela sa môžete vybrať aj cestou Camiño Primitivo, ide o Pôvodnú cestu z Ovieda cez Lugo a Melide. Ak by ste si vybrali právu túto cestu, tak by vás čakalo 320km.

Potom poznáme cestu Camiño Norte, čo je Severná cesta z Ribadeo, jej dĺžka predstavuje 830km.

Via de la Plata, čo v preklade znamená Strieborná cesta sa začína v Seville a je dlhá 1000km.

Známa je aj Portugalská cesta – Camiño Portgués. Ide o tretiu najkratšiu cestu, čo znamená 241km. Portugalská cesta sa začína v Porte a vedie cez Ponte de Lima.

Camiño Inglés – Anglická cesta. Začína v prístavoch na Atlantickom pobreží A Coruña alebo Ferrol. Ferrol je prístavné mesto v jednom z viacerých zálivov severného pobrežia Galície. Anglická cesta predstavuje 110 km.

Nakoniec by sme chceli dodať, že rovnako existuje aj Česká cesta. Hoci dĺžka pôvodnej ustálenej trasy nie je určená, púť môžete začať aj z Česka. Z Česka dokážete vyraziť jednou z dvoch trás, severnou alebo južnou. Severná sa začína pri Zbraslavskom kláštore v Prahe, pokračuje cez Karlštejn, Plasy, Střibro, Kladruby, cez hraničný prechod Železná, kde sa pokračuje ďalej na Norimberg a Rothenburg ob der Tauber. Tu sa Česká cesta napája na Francúzsku cestu. Čo sa týka južnej trasy, tá pokračuje od Karlštejna na Mníšek pod Brdy, Dobřiš, Přibram, Nepomuk, Klatovy a Kdyni, potom cez hraničný prechod Všeruby a ďalej po Východobavorskej ceste Svätého Jakuba.

Všetky dané cesty vedú ku katedrále na námestí Praza do Obradoiro v Santiagu de Compostela.

Cesta autom z Bratislavy by vám trvala približne 1 deň a 1 hodinu, čo predstavuje 2714km.

V našej ponuke nájdete kombinované a letecké zájazdy slovenských cestovných kancelárií, počas ktorých môžete navštíviť Lurdy, Fatimu i Santiago de Compostella.

Španielsko a okolie Santiago de Compostela

Santiago de Compostela, malé stredoveké mestečko. Teplo, úzke uličky, kamenné kostoly a domy. Pravdaže, Santiago de Compostela je v prvom rade jedno z najvýznamnejších pútnických miest. Ale čo by sme tu ešte mohli vidieť? Mesto preslávil sv. Jakub, ale aj sestry Corelia a Maruxa. Práve sochy týchto dvoch sestier sa nachádzajú v parku Alameda. Tento park navštevovali sestry každý deň v tú istú hodinu. Presnejšie o druhej popoludní sem prichádzali a snažili sa flirtovať so študentmi, ktorí sem chodili obedovať. Určite boli neprehliadnuteľné, svojim pestrým štýlom zaujali nejedno ľudské oko. A dozaista aj ony obohatili mesto Santiago de Compostela o zaujímavú históriu.

Avšak vaša cesta sa nemusí končiť práve v Santiagu. V ceste môžete pokračovať ešte približne 3 dni k pobrežiu Atlantického oceánu. Tu nájdete Finisterre, čo v preklade znamená koniec sveta. Nájdete tu maják. Maják na konci sveta! No neznie to zaujímavo? Mnohí pútnici práve tu spália nejakú časť svojho oblečenia na znak toho, že je to koniec.

V Španielsku môžete vidieť dokonca visiace domy. Nájdete ich v španielskej Cuence, ide o opevnené mesto vystavené Maurmi. Domy sa nachádzajú na útesoch, kde boli ťažko dostupné pre nepriateľa. Ide o domy, ktoré sú zväčša vystavané nad priepasťami alebo riekami. Medzi významnejšie domy takéhoto štýlu patria domy z 15. storočia, hoci už zrekonštruované, ale predsa, Casa la Sirena (Dom morskej panny) alebo Casa de Rey (Dom kráľov).